Gubiński Dom Kultury

Idź do spisu treści

Menu główne

775 GUBIN GUBEN

PROJEKTY

OBCHODY JUBILEUSZU 775 LECIA GUBINA I GUBEN

Od 7 maja 2010 r. do  30 czerwca 2010 roku w Gubinie oraz partnerskim mieście Guben odbywał się cykl różnorodnych polsko-niemieckich spotkań, które podniosły atrakcyjność turystyczną Gubina i Guben. Odbywały się one pod jednym hasłem „775-lecie Gubina i Guben”.
W ramach projektu zrealizowano następujące imprezy:

7. Maj 2010 – Polsko niemieckie spotkanie regionalistów.
Spotkanie miało charakter konferencji historycznej poświęconej wspólnym dziejom Gubina i Guben. Na spotkanie zostali zaproszeni archeologowie, archiwiści i historycy. Z polskiej strony pojawił się m.in. archeolog prof. Domański. Ze strony niemieckiej byli to regionaliści gubeńscy – Andreas Peter, Gerhard Gunia oraz Manfred Augustyniak. Andreas Peter wygłosił niezwykle ciekawy wykład w gubińskiej farze, natomiast panowie Augustyniak i Gunia spotkali się z mieszkańcami w gubeńskim Infozentrum.

4 - 6 czerwca 2010 - Punkt kulminacyjny projektu.

W  ramach święta odbyły się wspólne występy Przedszkola Miejskiego nr 1 w Gubinie i przedszkola „Regenbogen” z Guben, szkół muzycznych z Gubina i z Guben i innych polsko-niemieckich grup. Niestety z braku wolnego terminu, nie mogła wystąpić polsko-niemiecka grupa Tae-Bo.  Odbyła się natomiast  polsko-niemiecka giełda kontaktów, na której zaprezentowały się stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Euromiasta. Były to m.in. Heimatbund i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej,  Polsko - Niemiecki Klub Kobiet „Nysa”, Stowarzyszenia „Pro Guben” i „Pro Gubin”, Fundacja Odbudowy Fary i Stowarzyszenie Wspierające z Guben. Imprezę zakończył świąteczny polsko - niemiecki korowód, który w doskonały sposób obrazował rozwój Euromiasta na przestrzeni ośmiu wieków. Środek ciężkości został  położony na współpracę miast, która rozpoczęła się już w latach 60-tych i po przerwie była kontynuowana od roku 1989 do dziś. W  korowodzie wzięło udział około 2000 Polaków i Niemców będących przedstawicielami gubińskich i gubeńskich szkół, stowarzyszeń, organizacji, a także firm i osób prywatnych. Jako gwiazdy Jubileuszu  ze strony polskiej wystąpił Robert Janowski z zespołem, który wykonał międzynarodowe przeboje, znane doskonale także w Niemczech oraz zespoły Trubadurzy, Merqury oraz solista Michał Rudaś.Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013,
Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.

Korowód
Robert Janowski
Merqury
Trubadurzy
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego