Gubiński Dom Kultury

Idź do spisu treści

Menu główne

KONCERT DUBSKA I GORA

IMPREZY

Gubin był pierwszy
Koncert zespołów "Dubska" i "Cała góra barwinków"


W piątek 2 października 2009 roku wystartowała druga edycja wspólnej trasy koncertowej czołowych wykonawców muzyki reggae/ska w Polsce. Pierwszym miastem goszczącym zespoły (Dubska i Cała Góra Barwinków) był Gubin. I nie ma co się dziwić...
Dubska to jeden z najważniejszych polskich zespołów reggae znany z rewelacyjnych koncertów. Własny, niepowtarzalny styl i dwóch charyzmatycznych wokalistów to główne zalety bydgoskiej grupy. W ich repertuarze, obok witalnych, przebojowych piosenek, znaleźć można liryczne dub/reggae o eterycznym, nastrojowym charakterze.
Muzyka Całej Góry Barwinków natomiast to energetyczny mix ska, reggae i rocksteady. Wielkie wrażenie robi wysunięta na pierwszy plan, rozbudowana sekcja dęta. CGB należy do najlepszych wykonawców rodzimej sceny ska/reggae. Jesienią wychodzi ich kolejna już płyta "Kocham Kłopoty".
Obie kapele, a także suportujący dj dub sound system Krupex, zostały doskonale przyjęte na gubińskim koncercie w Klubie Iskra. Fani skakali opętani radością i pokojową nutą. - Pozytywna przestrzeń… bardzo pozytywna - oceniali występ młodzi ludzie. To dobrze. Tym bardziej, że wśród pacyfek i barw rasta wisiały na ścianach hasła: "Młodzież przeciw przemocy" i "Agresja jest zła". Ponadto w scenografii pojawiły się motywy koni, bowiem reggae`owy koncert rozpoczął wielką akcję charytatywną na rzecz wykupienia tych zwierząt przeznaczonych na rzeź. Po raz kolejny młodzież zbierała fundusze na pomoc bezbronnym czworonogom w ramach Światowego Tygodnia Zwierząt.
- Chcemy zapobiec handlowi i przewożeniu koni na rzeź. Warunki ich transportu są najokrutniejszymi z możliwych: przeładowane ciężarówki, brak dostępu do wody… - mówi Marcin Gwizdalski z GDK. - To często doprowadza do upadku zwierząt albo ich śmierci - dodaje Nawojka Kiecoń, która od lat trenuje jeździectwo. Problem rzeczywiście jest poważny i przerażający. 50 000 koni rocznie zostaje wyeksportowanych z Europy Środkowo-Wschodniej do Włoch, Francji, Belgii. Zwierzęta są wywlekane z ciężarówek łańcuchami lub poddawane brutalnym zabiegom - kopanie, bicie ciężkimi kijami lub umieszczanie pałki pod napięciem w odbycie. Gubińska młodzież zbulwersowana takim procederem postanowiła przeprowadzić zbiórkę pieniędzy podczas koncertu oraz w gmachach szkolnych. To już trzecia tego typu akcja w naszym mieście. Pieniądze zostaną wpłacone we wspierającym akcję banku PKO BP na konto Fundacji Gaja.
Wykupione konie z rzeźni trafiają do różnych instytucji. Są nimi m. in. Stowarzyszenie POMOST opiekujące się niepełnosprawnymi i chorującymi psychicznie dziećmi w Łodzi, domy dziecka dla przewlekle chorych dzieci, Gospodarstwa Agroturystycznego Chrześcijańskiej Grupy Wsparcia Misji wśród Chorych i Uzależnionych, ośrodki hipoterapeutyczne, szkoły specjalne i integracyjne, fundacje zajmujące się osobami z różnymi schorzeniami i problemami (depresje, stwardnienie rozsiane, wylewy, urazy). Tam człowiek się o nie troszczy…
Organizatorem imprezy był Gubiński Dom Kultury, grupa OTWARTE, Młodzieżowa Rada Miasta Gubina oraz Urząd Miejski w Gubinie.

Rajmund

Serdeczne podziękowania dla Zespołu Szkół Rolniczych (szczególnie dla dyr. Krzysztofa Szymańskiego, Grażyny Kolanowskiej) oraz radnego powiatowego Grzegorza Świtalskiego za pomoc przy organizacji imprezy.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego