Gubiński Dom Kultury

Idź do spisu treści

Menu główne

PL-DE Festiwal Smaków

PROJEKTY

Polsko - Niemiecki Festiwal Smaków
GALERIA ZDJĘĆ

Projekt „Polsko-Niemiecki Festiwal Smaków” odbywał się w Gubinie w dniach 1-3 czerwca 2012 r. Podczas trwania projektu swoje najlepsze produkty zaprezentowali wytwórcy wyrobów spożywczych, stowarzyszenia z Gubina, z Guben i okolic, osoby prywatne, sołectwa gminy Gubin oraz lokalne gospodarstwa. Prezentowali się m.in. Gospodarstwo Achima Klosa (Guben-Zawada), Stowarzyszenie „Pro Guben” z Guben, polscy i niemieccy pszczelarze, sołectwo Gębice, sołectwo Grabice, sołectwo Węgliny, twórcy plastycy i rzeźbiarze z Gubina i z Guben. Specjalnie dla nich przygotowane zostały oraz oddane w użytkowanie na czas trwania imprezy stanowiska bazarowe w formie stylowych, drewnianych domków.
Goście festiwalu mogli odwiedzić m.in. stoiska pszczelarzy, winiarzy, producentów nalewek, przetworów owocowych oraz rękodzieła artystycznego.
Organizowane przedsięwzięcie miało za zadanie zintegrować lokalnych producentów i wytwórców produktów regionalnych z obu państw. Pozwoliło również na zdobycie nowych kontaktów, zacieśnienie istniejących już więzi oraz rozpoczęcie nowych, wspólnych przedsięwzięć. W ramach projektu przeprowadzono pokaz o tematyce kulinarnej (Gubińska Grochówka z Megagara) połączony z konkursem wiedzy o kuchni polskiej i niemieckiej.
Mówiąc o produktach regionalnych nie sposób zamknąć się tylko w dziedzinie produktów spożywczych i rzemieślniczych. Swojego rodzaju „produktami regionalnymi” są także formy działań kulturalnych, które na przestrzeni lat wspólnie rozwijają się na terenie Ziemi Gubińskiej.  W ramach festiwalu swój dorobek zaprezentowały szkoły, przedszkola oraz twórcy amatorzy i amatorskie grupy artystyczne z Gubina, Guben i okolic.
W prezentacjach scenicznych udział wzięli także artyści z Polski i z Niemiec. Wspólne spędzenie czasu umilały zespoły coverowe, które wykonywały muzykę adresowaną do obu nacji. Jako gwiazdy Festiwalu wystąpiły zespoły: Junior Stress, Wały Jagiellońskie i Rudi Schuberth, ABBACZ i zespół SETUS. Wykonały one w programie standardy międzynarodowej muzyki rozrywkowej, które podobały się zarówno polskiej jak i niemieckiej stronie uczestników festiwalu. Warto podkreślić tu bardzo dobry kontakt z publicznością zespołu ABBACZ, którego członkinie (Czeszki) zaskoczyły wszystkich doskonałą znajomością języka niemieckiego.
Festiwal był imprezą otwartą i bezpłatną zarówno dla jego uczestników, jak i osób odwiedzających.
Imprezy festiwalowe promowane były poprzez regionalne media - prasa, radio oraz na stronie internetowej wnioskodawcy.
Punkt kulminacyjny projektu odbył się w dniach  1 - 3 czerwca 2012 roku.
W projekcie zatrudniony był jeden tłumacz.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.


JUNIOR STRESS
VELVET
ABBA.CZ
RUDI SCHUBERTH
AC/DC SHOW
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego