Gubiński Dom Kultury

Idź do spisu treści

Menu główne

PL-DE Piknik nad Nysą

PROJEKTY

Polsko - Niemiecki Piknik nad Nysą
Galeria zdjęć

Aby scalić społeczności zamieszkujące partnerskie miasta i zrobić to dobrze należy dokładnie wsłuchać się w ich potrzeby. Najczęściej dobrze zaplanowane spotkania organizacyjne przynoszą pożądane efekty. Mieszkańcom należy przygotować coś dla duszy i coś dla ciała. Propozycje dla tych, którzy lubią aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach, kreując je pośrednio oraz dla tych, którzy wygodniej i bezpieczniej czują się jako odbiorcy.
W  ramach imprezy, której punkt kulminacyjny przewidziano na dni 1-2 czerwca br. w większym lub dalszym oddaleniu od granicznej Nysy Łużyckiej odbyły się polsko - niemieckie przedsięwzięcia, które uwzględniały powyższe kryteria.
Były to “Wyścigi smoczych łodzi”, wspólne występy Przedszkola Miejskiego nr 1 w Gubinie i przedszkola „Regenbogen” z Guben oraz Przedszkola Miejskiego nr 3, które w tym roku wystąpiło z zaprzyjaźnionym Przedszkolem “Waldhaus” w Guben. Całości dopełniły występy uczniów szkół muzycznych z Gubina i z Guben, pokazy ratownictwa wodnego polskiego WOPR i niemieckiego Wasserwacht, zaś 1. czerwca ofertą dla najmłodszych był “Jarmark Cuduf” chętnie odwiedzany przez dzieci z obu miast.
W zawodach wioślarskich na Nysie, zwyczajowo już zwanych wyścigami smoczych łodzi wzięło udział 10 drużyn, z których niektóre miały międzynarodowy, polsko-niemiecki skład. Wśród nich TV-Stammtisch, Gross-Gastrose-Markosice, Feuerwehr Guben, Radsport, Ratownicy, ZSLiT, Handball, Rolniczak, Fight House Gubin oraz zwycięska drużyna z Gross Drewitz. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno drużyny TV Stammtisch oraz Gross Gastrose - Markosice. Nagrodę dla drużyny z największym udziałem kobiet zdobyła Fight House Gubin, zaś tytuł najlepiej ubranej drużyny przypadł w udziale Feuerwehr Guben. Choć więcej nagród zawieźli do domu Niemcy, to jednak współzawodnictwo fair-play i dobra zabawa okazują się przy takich imprezach wartościami nadrzędnymi stojącymi ponad pucharami i dyplomami. Na zakończenie, niejako w prezencie dla uczestników projektu oraz dla wszystkich mieszkańców Gubina i Guben wystąpił obchodzący w tym roku 50-lecie pracy artystycznej Krzysztof Krawczyk oraz zespoły Long&Junior i Podoba Mi Się. Radości i wspólnej zabawie nie było końca.

Zbigniew Koniczyłło
("Wiadomości Gubińskie")
zdjęcia: A. Matłacki, M. Zajączkowski


Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.
"Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość"


Drużyna
Jarmark
Puchary
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego