Gubiński Dom Kultury

Idź do spisu treści

Menu główne

SURREALISCI

GALERIA "RATUSZ"

W surrealnym świecie


Surrealizm w swoich założeniach był nie tylko buntem przeciw zastanej sztuce akademickiej, ale przede wszystkim sprzeciwiał się czystej logice rozumu i racjonalizmowi.
Przekładając środek ciężkości swoich zainteresowań skupiał się na działaniach intuicyjnych i sferze podświadomości.
W poetyce surrealizmu dużą rolę odgrywają marzenia senne, ekstaza, halucynacja, urojenie, a także groteska, czarny humor, parodia, absurd - tworzące poczucie dziwności i niezwykłości świata. Obecnie prezentowana wystawa w galerii "Ratusz" GDK jest dobrym przykładem na to, że nurt ten jest ciągle żywy i przedstawiciele tego kierunku są obecni nadal nawet w Polsce, a dokładnie w Poznaniu.
Grupa Poznańska, w skład w której wchodzą: Dariusz Sitek, Piotr Drojecki, Krzysztof Tomczak i Katarzyna Kołodziejczyk, zaprezentowali prac z ostatnich swoich trzech lat.
Twórczość ich nie jest jednak dokładnym naśladownictwem czołowych przedstawicieli surrealizmu, lecz w dużej mierze nacechowana jest sporą dawką indywidualizmu, szczególnie widocznego w pracach lidera tej grupy - Dariusza Sitka - artysty obdarzonego szczególnym talentem. Kierując się powiedzeniem że "Talent pracuje, a geniusz tworzy" jestem skłonny stwierdzić, że w jego wypadku los był bardzo łaskawy. Zresztą, nietrudno to zauważyć, oglądając jego prace. Powala bogactwo formy i nieskrępowana wyobraźnia autora.
Miłym zaskoczeniem dla artystów podczas otwarcia wystawy był występ naszej grupy śpiewaczej "Łużyczanki" pod kierownictwem Danuty Kaczmarek. Połączenie tych dwóch biegunowo odległych światów wprowadziło rzeczywisty element surrealistyczny. Ale jak sami autorzy stwierdzili, w surrealizmie jest wszystko możliwe, i w Gubinie też.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego