Gubiński Dom Kultury

Idź do spisu treści

Menu główne

TYDZIEN ZWIERZAT

IMPREZY

Światowy Tydzień Zwierząt


Dawno temu żył pewien człowiek, który pewnego razu uznał, że wszystkie istoty na Ziemi mają wewnętrzną wartość i prawo do życia. Od tej pory zmienił mu się sposób patrzenia na świat. Ów człowiek mieszkał w Asyżu. W rocznicę jego śmierci rozpoczynają się na całym globie obchody Światowego Tygodnia Zwierząt…
3 października w Gubinie celebrację otworzył koncert charytatywny na rzecz koni przeznaczonych na rzeź. - Każdego roku około 50 000 tych czworonogów zostaje wyeksportowanych do Włoch, Francji, Belgii. Konie są przewożone przeładowanymi ciężarówkami w okrutnych warunkach. Po przybyciu na miejsce te, które padły są wywlekane z ciężarówek łańcuchami lub poddawane brutalnym zabiegom. Stosuje się wobec nich kopanie, bicie ciężkimi kijami lub umieszczanie pałki pod napięciem w odbycie - opowiada Marcin Gwizdalski z OTWARTE.
Gubińska młodzież zbulwersowana takim procederem postanowiła przeprowadzić, wraz z Klubem Gaja i Stowarzyszeniem "Szansa dla Zwierząt", zbiórkę funduszy na wykupywanie tych biednych stworzeń. Podczas aukcji obrazów namalowanych przez przedszkolaki i prac podopiecznych WTZ oraz podczas występu bielskiej grupy "Zabili mi żółwia" młodzi ludzie zebrali ponad 700 zł. Pozyskane fundusze przekazali następnie na ręce Mariusza Lasika, dyrektora banku PKO, w celu wpłacenia ich na konto Klubu Gaja.
We wtorek w Zespole Szkół Ogólnokształcących przeprowadzono akcję prowegetariańską, a także zajęcia dotyczące badań toksykologicznych na zwierzętach. O okrutnym procederze testowania chemikaliów i kosmetyków, zabijającym w samej tylko Europie ponad 800 000 stworzeń, opowiadała Agnieszka Tomczyk - nauczycielka ZSO.
Hałasy w centrum miasta w środowe popołudnie to natomiast efekt manifestacji pod hasłem "Zwierzę nie jest rzeczą", która wyraziła tym samym niemal dwugodzinny sprzeciw wobec maltretowania i zabijaniu zwierząt. W akcji uczestniczyli uczniowie ZS im. M. Kopernika, ZSO, ZSLiT, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Powiatowego Ośrodka Wsparcia "Integracja" oraz młodzież z grup: OTWARTE i "DROGA". Ci, co przyszli już dawno wyrzekli się chęci dominacji w stosunku do człowieka i przyrody. - Chodzi o rezygnację z władzy na rzecz powszechnego braterstwa, odnoszącego się nie tylko do relacji międzyludzkich, ale również do świata przyrody - dodaje M. Gwizdalski.
Finałem Światowego Tygodnia Zwierząt był minifestyn zorganizowany przez Stowarzyszenie "Szansa dla Zwierząt" i młodzież z OTWARTE i z grupy "DROGA". Na scenie wystąpiły m. in. dzieci z przedszkola, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, wokaliści studio wokalnego GDK i zespół wokalno-taneczny BMW, natomiast pokaz wschodnich sztuk walki zapewnili kadeci Klub Kyokushin Karate Krzysztofa Dubiela. Podczas zabawy darmowe porady weterynaryjne udzielała Marta Momot z Lecznicy Weterynaryjnej. Pani doktor wraz z Agnieszką Maternik ze Stowarzyszenia "SdZ" i M. Gwizdalskim wystąpili w roli jurorów podczas punktu kulminacyjnego festynu, jakim był pokaz psów i kotów mieszkańców Euromiasta. Za sprawą hojnych sponsorów wszystkie czworonogi i ich właściciele obdarowani zostali niespodziankami. Imprezę poprowadziła Marta Smirnow z "Szansy dla Zwierząt".
Podczas minifestynu przeprowadzono kwestę, a zebrane fundusze - 350 zł. przekazano Stowarzyszeniu na realizację celów statutowych. - Czyli na dokarmianie, interwencje i leczenie potrzebujących zwierząt - wyjaśnia Beata Kurek, prezes gubińskiej "Szansy dla Zwierząt".
Tygodniową imprezę zorganizowano w ramach projektu "Demokracja bez wyjątku" z programu Młodzież w demokracji.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego