Gubiński Dom Kultury

Idź do spisu treści

Menu główne

WNN 2008

IMPREZY > Wiosna NAD NYSĄ

47. Wiosna Nad Nysą


30 maja, o godz. 17:00 w Galerii Ratusz wręczeniem Gubińskiej Nagrody Kulturalnej rozpoczęto obchody 47. Wiosny Nad Nysą. W tym roku, z rąk pani burmistrz nagrodę otrzymała pani Ida Kaczanowska (na zdjęciu).


Po uroczystym otwarciu na scenie plenerowej rozpoczęły się prezentacje. Wystąpiły zespoły z gimnazjów powiatu krośnieńskiego (program "Bezpieczne Gimnazjum") oraz zespół "Cadillac"
, który doskonale bawił gubińską publiczność przy melodiach z lat 60. i 70. Po występie przyszedł czas na polsko-niemiecką projekcję filmu "Biegnij Lola, biegnij".
Sobota, 31 maja to przede wszystkim przepiękny, wielobarwny korowód, który jak co roku przemaszerował ulicami Gubina. Faktem wartym szczególnej uwagi był występ gubińskiego magistratu i radnych, którzy po raz pierwszy zaprezentowali się w tradycyjnych strojach szlachty polskiej i bohaterów dziecięcych bajek. W rolę króla wcielił się nasz burmistrz, któremu dzielnie towarzyszyła pani wiceburmistrz jako królowa. Po korowodzie na scenie głównej dokonano uroczystego przekazania kluczy do miasta dla młodzieży, która od tej chwili zaczęła swoje rządy w mieście.
Kolejno prezentowały się zespoły z gubińskich szkół oraz zespoły młodzieżowe z nurtu hip-hop. Po raz kolejny pomalowano ścianę przy ulicy Królewskiej.

Gwiazdami sobotniego wieczoru były: "Plus Braders", "The Postman", DJ Mesia (Berlin), DJ Mike (Gubin), DJ Infinity (Wrocław), ale przede wszystkim "Grupa Operacyjna" i Andrzej Cierniewski (na zdjęciu). Występ tych ostatnich przed sceną zebrał prawdziwe tłumy.


Dzień 1.06.2008 r. upłynął mieszkańcom Gubina pod hasłem "Piknik Miast Partnerskich Gubin - Guben - Laatzen"
.
Od godziny 9:00 odbywał się Międzynarodowy Ruchomy Plener Malarski, w którym wzięło udział 11 uczestników, w tym 5 z Niemiec. Prace powstałe w trakcie pleneru podziwiać można w Galerii "Ratusz" GDK. Zostanie także dokonana ich wymiana z twórcami z Guben i Laatzen.
Punktualnie o godzinie 10.00 przy ul. Kopernika rozpoczął się Turniej Miast Partnerskich
. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa i jak się okazało, bardzo trafiona. Drużyny z Gubina, Guben i Laatzen, w skład których weszli m.in. samorządowcy z partnerskich miast z burmistrzem Laatzen, panem Thomasem Prinzem na czele, rywalizowały ze sobą w quasi sportowych dyscyplinach przygotowanych przez pracowników GDK i MOS. Grano w unihokeja, przeciągano linę, piłowano drzewo na czas. Ostateczny wynik przedstawił się następująco: Gubin (29 pkt.), Guben (25 pkt.), Laatzen (24 pkt.). Wszystkie drużyny otrzymały okolicznościowe puchary oraz drobne upominki od Urzędu Miasta.
Równolegle do wszystkich wydarzeń działała Giełda Kontaktów. Mieszkańcy partnerskich miast mieli okazję zapoznać się z ofertą turystyczną Gubina, Guben i Laatzen oraz popróbować regionalnych wyrobów. W trakcie trwania giełdy zostały nawiązane nowe kontakty zarówno na gruncie koleżeńskim, jak i bardziej formalne. Wiadomo wszak, że prawdziwe partnerstwo w swoim rozwoju przechodzi od form mniejszych, opartych na kontaktach koleżeńskich, do wyższych bardziej wysublimowanych form.
W Drzeńsku Wielkim dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa sprzętu PRL - owskiego. Goście z Laatzen zwiedzili ją z dużym zainteresowaniem. Sprzęty pochodzące z ubiegłej epoki wprawiły ich w śmiech, zdumnienie, a niekiedy nawet i zakłopotanie.

A na głównej scenie działo się dużo. Prezentacje przedszkoli, koncerty zespołów z miast partnerskich, chociażby polsko-niemieckiego "Progressiv '71", którego członkowie znają się jeszcze z czasów, gdy granica pomiędzy Niemcami a Polską była zamknięta.

Ponadto koncert Gubińskiej Orkiestry Dętej i zespołu "Make-Up", który grał hity z lat osiemdziesiątych. Zaprezentowali się także uczniowie gubińskiej szkoły muzycznej.
Zwieńczeniem imprezy był występ dwóch gwiazd: Zbigniewa Wodeckiego
z Polski (na zdjęciu) i coverbandu U2 "Zoo-TV" z Hamburga (Niemcy).
Stworzony w trakcie koncertów świetny nastrój międzynarodowej publiczności dodatkowo osłodził pokaz ogni sztucznych, który rozświetlił niebo nad gubińską Farą, tym samym dając znak, że to już koniec "47. Wiosny Nad Nysą".

                                                         
                                                         
Galeria zdjęć (kliknij!)


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego