Gubiński Dom Kultury

Idź do spisu treści

Menu główne

WNN 2011

IMPREZY > Wiosna NAD NYSĄ

"50. JUBILEUSZOWA WIOSNA NAD NYSĄ"


GALERIA ZDJĘĆ (kliknij)

Już po raz 50. nad Nysą Łużycką Gubinianie obchodzili tradycyjne dni miasta - "Wiosnę Nad Nysą". Razem z niemieckimi sąsiadami - mieszkańcami Guben, gośćmi z partnerskich miast Kwidzyn i Laatzen oraz dużą liczbą przybyłych na tę okazję mieszkańców sąsiednich miast, przy wspaniałej pogodzie świętowano całe 3 dni.

Od czterech lat organizacją tej największej i najważniejszej gubińskiej imprezy zajmuje się Gubiński Dom Kultury. Staraniami pracowników, przy nieocenionej pomocy urzędników Urzedu Miejskiego oraz pracowników gubińskich szkół i instytucji, konstruowany jest program imprezy, który ma zadanie trafić w gusta jak najszerszego grona mieszkańców.
Nie inaczej było i w tym roku. Na scenie głównej usytuowanej niezmiennie od wielu lat na Placu Jana Pawła II, zaprezentowały się gwiazdy i pozostałe zespoły będące przedstawicielami prawie wszystkich gatunków muzycznych. Całości dopełniły zabawy i potyczki sportowe, plenerowe przedstawienia teatrów ulicznych oraz bogaty i różnorodny jarmark.
Ważnym punktem programu związanym z okrągłym 50. jubileuszem imprezy było uroczyste wręczenie okolicznościowych "Srebrnych Jaskółek". Odznaki otrzymały osoby zaangażowane od lat w organizację "Wiosny". Wśród nich znaleźli się m.in. Prezes Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr - Czesław Fiedorowicz, burmistrz Guben - Klaus Dieter Huebner, współtwórca "Wiosny nad Nysą", gubiński poeta - Łucjan Dziubek oraz dyrektorzy gubińskich szkół i przedszkoli, jak również przedstawiciele instytucji od lat wspierających miejską imprezę. Jak co roku wręczono Gubińską Nagrodę Kulturalną im. C. Schroeter. W jubileuszowym roku otrzymali ją: Ryszard Pantkowski i Jarosław Felkel.
Po raz 50. ulicami Gubina przeszedł korowód, w którym w tym roku poza szkołami i przedszkolami z Gubina i z Guben, wzięły udział gubińskie firmy: HOREX, IWANICCY, pizzeria "Palmiarnia", restauracja "Retro", Przedsiębiorstwo Usług Miejskich, zakład "Energia. Wieczorek i Bołoczko".
Wśród sportowych elementów "Wiosny Nad Nysą" znalazły się: organizowane co roku biegi uliczne "Gubińska Mila", pokazy WOPR i Wasserwacht na Nysie Łużyckiej, turniej siatkarski im. K. Maternika, pokazy Tae Bo, a także nowa impreza, jaką był Turniej Gigantycznych Piłkarzyków.
Od zeszłego roku stałym elementem imprezy są plenerowe przedstawienia teatrów ulicznych. W tym roku niekwestionowaną gwiazdą był berliński "Grotest Maru", który do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego przedstawienia potrafił wykorzystać przestrzeń miejską Gubina i Guben.

Podczas forum "Euromiasto 2030. Utopia, czy nadzieja na przyszłość" młodzież gubińska i gubeńska oraz dorośli dyskutowali nad wspólną przyszłością Gubina i Guben.
Wśród zaproszonych przez organizatora zespołów prezentujących różne gatunki muzyczne w tym roku zaprezentowały się: gubińskie "Dobre Piwo", które wystąpiło z gośćmi Krzysztofem "Jary" Jaryczewskim, Mariuszem Wawrzyńczykiem, Rafałem Żurawińskim oraz grupą hip-hop "Pato Squad", rzeszowski "Ratatam", zbąszyńskie "Białe Kruki", gubeński "Progressiv '71", cover-band "CHRZĄSZCZE" oraz zespół kierowany przez Krzysztofa Hamerskiego "Źródło", reprezentujący gminę Gubin. W ramach programu Gubińskiego Domu Kultury zaprezentowali się: zespół taneczny "Zadyma", szkoła tańca towarzyskiego "Calipso", szkoła tańca nowoczesnego "Etna" oraz "Studio wokalne GDK".
Gwiazdy 50. Wiosny Nad Nysą, których występy zapadną na długo w pamięci gubińskiej publiczności to: VARIUS MANX, K.A.S.A., O.S.T.R., STAN BORYS oraz Teatr Cygański "TERNO". Do stawki tegorocznych gwiazd warto także dodać JANA KANTEGO PAWLUŚKIEWICZA, którego koncert wraz z wernisażem autorskiej wystawy odbył się 1 czerwca w Galerii "Ratusz" GDK.


Organizator 50. Wiosny Nad Nysą - dyrektor Gubińskiego Domu Kultury składa podziękowania:

Sponsorom

Urzędowi Miejskiemu w Gubinie
firmie "Horex"
firmie "PWE Gubin"
firmie "Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna"
firmie "MILBUD" z Zielonej Góry
firmie "Przedsiębiorstwo Usług Miejskich w Gubinie"
firmie "Przedsiębiorstwo Oczyszczalnia Ścieków Gubin - Guben"

a także:

pani Reginie Jankowskiej za udostępnienie terenów prywatnych na rzecz imprezy
pani Alicji Ratowicz - za pomoc logistyczną
panom Rafałowi Wypychowi i Krzysztofowi Dubertowi - za koordynację działań dot. bezpieczeństwa imprezy
Jednostce Ratowniczo Gaśniczej PSP w Gubinie, Policji powiatu krośnieńskiego oraz służbie leśnej
panu Robertowi Woszakowi - za koordynację przygotowań do Jubileuszowego Korowodu
panu Andrzejowi Nowakowi - za koordynację przedsięwzięć sportowych
panu Stefanowi Pilaczyńskiemu za pomoc w organizacji Forum "Euromiasto 2030. Utopia, czy nadzieja na przyszłość?"

oraz

pracownikom Gubińskiego Domu Kultury

tekst: Janusz Gajda
zdjęcia: Jolanta Kucharska, Radosław Budych i Monika Jakutowicz
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego