Gubiński Dom Kultury

Idź do spisu treści

Menu główne

WNN 2013

IMPREZY > Wiosna NAD NYSĄ

Uroczyste otwarcie wieży Fary podczas miejskiego święta

GALERIA ZDJĘĆ


W tym roku mieszkańcy Gubina radośnie i entuzjastycznie obchodzili 52. edycję Wiosny nad Nysą, która z pewnością zajmuje honorowe miejsce na liście skojarzeń dotyczących naszego miasta - znają ją zarówno ludzie starsi, jak i dzieci. Trzydniowy miejski festyn przebiegał dynamicznie, a panująca deszczowa, jesienna pogoda zdawała się raczej podsycać aurę dobrej zabawy i rozrywki, aniżeli ją niweczyć. Biorąc pod uwagę weekendową słotę i mżawkę, frekwencja na festynie była miłym zaskoczeniem, ponieważ mieszkańcy licznie skorzystali z bogatej listy atrakcji oferowanych przez organizatorów.
Rozpoczęcie Wiosny nad Nysą przebiegło w nieco podniosłej i oficjalnej atmosferze. Istotnym punktem w napiętym grafiku piątkowego popołudnia była ceremonia oddania do użytku odremontowanej wieży gubińskiej Fary. Władze miasta na czele z burmistrzem zwieńczyły to niebagatelne w oczach historii wydarzenie, przecinając czerwoną wstęgę. Symboliczny gest oznaczał, iż można rozpocząć zwiedzanie obiektu. Samo pragnienie znalezienia się na szczycie i podziwiania panoramy Gubina i Guben może jednak nie wystarczyć. Niebagatelne znaczenie odgrywa kondycja fizyczna, bowiem wieża liczy sobie ponad 50 m. Formalny charakter imprezy nie trwał długo i po przemówieniach zaproszonych gości ustąpił miejsca rozrywkowej części Wiosny nad Nysą. W Galerii GDK Sigrid Noack przedstawiła cykl swoich prac, których odbiór ułatwia zgrabny tytuł „Powidoki". Wśród artystycznych działań wyróżnić można również wystawę historyczną „Niemy Świadek", mającą miejsce w Farze. O wysoki poziom wrażeń muzycznych zadbali chłopcy z zespołu Bezsensu, a także gwiazda wieczoru - Stachursky. Gubiniacy docenili obie konwencje i zarówno klimat rockowy, jak i dance przyciągnął wielu słuchaczy. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych, a od godziny 23:00 Plac Jana Pawła II wypełniały dyskotekowe dźwięki miksowane przez dj-ów.
Sobotni poranek gubińskiego festiwalu przebiegał w duchu współzawodnictwa i rywalizacji. Już o 9:00 rano zawody wędkarskie o puchar Burmistrza Gubina przyciągnęły zarówno uczestników, jak i publiczność. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wyścigi smoczych łodzi na Nysie Łużyckiej. Do listy imprez w duchu sportowym zaliczyć można także turniej piłki siatkowej, czy pokazy ratownictwa wodnego. Organizatorzy nie zapomnieli, iż w tym dniu swoje święto obchodzą najmłodsi, ponieważ atrakcji dla dzieci było naprawdę wiele. Jarmak Cuduf kusił rękodziełem artystycznym, stragany zabawkami, koralikami, balonami... Możliwość wymalowania twarzy również była kusząca. Na dużej scenie przedszkolaki i uczniowie mogli podziwiać swoich kolegów podczas występów wraz z pedagogami ze szkoły muzycznej. Ciekawym punktem, w którym sceną zawładnęły dzieci, okazał się program przedstawiony przez Studio Wokalne GDK, grupę taneczną Zadyma, Studio Tańca Nowoczesnego Etna, czy Szkołę Tańca Calipso. Słynne Łużyczanki również i w tym roku nie zawiodły. Ważnym punktem popołudniowym był koncert Castle Brass Ensemble zorganizowany w ramach projektu Fara-On!2. Wieczór natomiast oznaczał występ kolejnej gwiazdy – Krzysztofa Krawczyka. Gubiniacy oprócz niebywałego entuzjastycznego przyjęcia wykazali się również znajomością tekstów piosenek popowego artysty. Gorącą aurę podtrzymał hip-hopowy skład Magnum Group oraz rozluźniający i lekki w odbiorze zespół grający reggae/ska Podoba mi się. Zwieńczenie sobotniego programu stanowił koncert rockowy Yumy oraz zabawa i tańce przy discopolowej grupie Long&Junior.
Po dwóch długich dniach szaleństw niedziela upłynęła dużo spokojniej. Organizatorzy zaoferowali atrakcje sportowe, a popołudnie wypełniły artystyczne występy szkół oraz przedszkoli. Ciekawe widowisko stanowił pokaz Karate Kyokushin z gościnnym udziałem Mistrzów Polski. Wybrzmienie ostatnich gitarowych akordów wykonywanych przez członków zespołu Białe Kruki oznaczał ostre i głośne zakończenie 52. Wiosny Nad Nysą.

Bianka Wiśniewska
"Wiadomości Gubińskie"
Zdjęcia: Marta Gniadek, Artur Czarnecki, Andrzej Matłacki

Organizator „52. Wiosny Nad Nysą. "Uroczystego Otwarcia Wieży Gubińskiej Fary" Gubiński Dom Kultury składa serdeczne podziękowania wszystkim Sponsorom i Dobroczyńcom imprezy, a w szczególności:

Urząd Miejski w Gubinie
Węglomix
PGE Gubin
Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej
Kostrzyńsko - Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Bank PKO BP S.A.

oraz

- młodzieży z Młodzieżowej Rady Miasta oraz grupy "Otwarte" - za pomoc organizacyjną,  
-
Pani Reginie Jankowskiej i innym właścicielom działek - za udostępnienie terenu na potrzeby przeprowadzenia imprezy,
-
Pani Alicji Ratowicz  - za nieocenioną pomoc logistyczną,  
-
Panu Krzysztofowi Dubertowi  - za koordynację działań dot. bezpieczeństwa imprezy,  
-
Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Gubinie ,  Policji  oraz gubińskiemu oddziałowi  Polskiego Czerwonego Krzyża,
-
Państwu Kasowskim z Restauracji "Retro".

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego