Gubiński Dom Kultury

Idź do spisu treści

Menu główne

ZAKONCZENIE LATA 2009

IMPREZY

Zakończenie lata 2009

Było naprawdę gorąco. Pogoda niemalże idealna do plenerowej imprezy. A na scenie kilkanaście zespołów muzycznych, raperów i grup dance. Koncert z międzynarodowymi gwiazdami muzyki młodzieżowej trafił chyba w gusta wszystkich przybyłych  mieszkańców Gubina i Guben. A atrakcji było znacznie więcej…
Wprowadzenie do obiegu dukata miejskiego, wystawa zdjęć "Tacy jesteśmy" w ruinach Fary, akcja graffiti, malarski wernisaż, przegląd grup tanecznych, break dance, squadów hip-hopowych, disco open air z twórcą polskiego dnb - DJ Infinity (Łódź), to tylko nieliczne atrakcje przygotowane przez organizatorów.
Na scenie wystąpiła m. in. ciesząca się olbrzymią popularnością podczas ubiegłorocznej Wiosny nad Nysą, znana z telewizji VIVA - Grupa Operacyjna. Pierwszy raz w Gubinie pojawił się donGURALesko, reprezentant kontrowersyjnej sceny poznańskiej, ostatnio nagrywający płyty z raperami zza zachodniej granicy kraju. Popularny "Gural" przyciągnął na katedralny plac setki wielbicieli, których po raz kolejny oczarował brakiem tradycyjnych schematów i tekstami z nieprzebraną liczbą porównań i określeń.
W przeglądzie i wieczornym show zaprezentowali się artyści z Niemiec. MC Samuel, UnikatakaVandal i GUB to tylko nieliczne z nich. Wystąpili oni obok raperów z Gubina czy Leszna. W samym przeglądzie nie chodziło bynajmniej o rywalizację. Raczej o wspólne tworzenie muzyki. Dla ludzi. Dla fanów. - Ważnym elementem naszej imprezy było ukazanie istniejącej już współpracy między młodzieżą obu krajów tym mieszkańcom Gubina i Guben, którzy w swoim codziennym życiu zdają się jej nie dostrzegać - tłumaczy Agnieszka Krawczyk wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta.
Ukazanie tejże współpracy miała na celu również wystawa fotografii w gubińskiej Farze. Tematem wystawy byli sami mieszkańcy. - Staraliśmy się stworzyć projekt łączący Niemców i Polaków, młodzież i ludzi starszych, współczesną kulturę z dawną historią… - wymienia zalety projektu Justyna Piotrowska z MRM. Ponadto odbyły się wspólne warsztaty malarskie i grafitti. - Nie mogło zabraknąć nutki reggae, czyli było dużo muzyki, dużo tańca, dużo streetartu, dużo wszystkiego - wylicza Marcin Gwizdalski z GDK.
Projekt "Serce dwóch miast bije w rytmie hip-hopu" dofinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej opracowała MRM i Burmistrz Młodzieży wraz z zaangażowaną grupą młodych ludzi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i zaprzyjaźnionym Gimnazjum Pestalozzi. W przygotowaniach pomagał Gubiński Dom Kultury.
- Bardzo chcemy, aby mieszkańcy Euromiasta myśląc o historii nie zapominali o teraźniejszości i przyszłości - tłumaczy Ewelina Serafin z MRM. - Przyszłością jest młodzież. Dlatego, poprzez takie wspólne działanie, chcieliśmy pokazać mieszkańcom obu miast, że wspólna, przyszła historia jest dla nas ważna. I będziemy ją tworzyć na nowo…

Rajmund


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego