Gubiński Dom Kultury

Idź do spisu treści

Menu główne

ZLOTO NATURY

GALERIA "RATUSZ"

I Edycja Polsko - Niemieckiego Konkursu Fotograficznego
"Złoto natury. Lubuskie- Brandenburgia 2008"Oficjalne otwarcie wystawy pt. "Złoto natury. Lubuskie - Brandenburgia 2008" odbyło się 6.06 o godz.18.00. Do konkursu zostało zakwalifikowanych 14 uczestników z Polski i Niemiec. Otwarciu towarzyszył koncert inspirowany muzyką folkloru w wykonaniu Grzegorza Tomaszewskiego , który jako jedyny w Europie gra równocześnie na trzech cytrach.
Zwiedzający wystawę mogli wziąć udział w otwartym plebiscycie publiczności na najlepszy zestaw fotografii danego autora. Pomiędzy wszystkimi głosującymi została wylosowana nagroda ufundowana przez Galerię "Ratusz" w postaci obrazu, który został wręczony 27.06. o godz. 18.00 podczas oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu w naszej galerii. Sam konkurs miał nie tylko w swoim założeniu wyłonić najlepsze prace ambitnych fotografików z obu państw, ale i także, jak sama nazwa wskazuje, ukazać piękne miejsca nie zawsze należycie reklamowane, a warte odwiedzenia chociażby z racji ich niepowtarzalnego uroku i specyfiki naszego regionu. Idąc za przysłowiem "Cudze chwalicie swego nie znacie" chcieliśmy pobudzić ambicje twórcze ale i także sprowokować do bliższego poznania ciekawych miejsc po obu stronach granicy. A takich z pewnością w Lubuskiem i Brandenburgii nie brakuje.
Uczestnicy konkursu z Polski i Niemiec mieli za zadanie odnaleźć po obu stronach granicy miejsca, w których ich talent sprzymierzony z pięknem natury zaowocowałby pracami o wysokich wartościach artystycznych, które w przyszłości przyczyniłyby się do spopularyzowania Ziemi Lubuskiej i Brandenburgii.
Fundatorami nagród byli : Burmistrz Miasta Gubina, Sparkasse z Guben, Gubiński Dom Kultury, Firma "Poltrag", firma Foto- Łuczyńska oraz Starostwo Powiatowe w Forst .
Cała impreza została dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej.
Powołane międzynarodowe jury w składzie: przewodniczący - Paweł Janczaruk, Veit Kalinke, Halina Wojnicz, Gerlinde Winter, Barbara Panek- Sarnowska, Andrzej Kruszewski, Irmegard Schneider, Edward Patek, po zapoznaniu się z blisko 140- stoma pracami, postanowiło przyznać następujące nagrody:
Grand Prix - Dieter Gruner, I miejsce - Waldemar Pawlikowski, II miejsce - Klaus Branburger, III miejsce - Jan Mazur oraz trzy wyróżnienia - Wiesław Galewski, Schelack Nike, Andreas Peter. Nagrodę publiczności otrzymała Dorota Chwałek.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego